Variklių alyva – tai svarbiausiais transporto priemonės skystis, užtikrinantis tinkamą variklio apsaugą jam dirbant. Be šio chemijos, fizikos ir mechanikos inžinerijos kūrinio normalus variklio darbas nėra įmanomas.
Kokios yra variklių alyvos funkcijos?
Variklių alyva atlieka daug funkcijų. Viena iš jų yra variklio sutepimas. Alyva ant judančių variklio detalių sukuria ploną ir slidžią plėvelę, kuri sumažina įvairių variklio komponentų tarpusavio trintį. Tokiu būdu mažėja variklio susidėvėjimas ir, žinoma, ilgėja jo tarnavimo laikas. Antroji variklio alyvos funkcija – tai teršalų šalinimas. Veikiausiai kyla klausimus, kokius teršalus variklio alyva gali pašalinti ir kaip? Atsakymas yra paprastesnis negu galėtų atrodyti. Cirkuliuodama alyva surenka įvairias rūgštis, suodžių nuosėdas, metalo dulkes ir kitus nešvarumus, susidariusius dirbant varikliui, ir tokiu būdu apsaugo jį nuo pažeidimų. Trečioji funkcija – tai apsauga nuo korozijos. Variklių alyvose tam tikri priedai yra skirti tam, kad chemiškai neutralizuotų koroziją. Ketvirtoji funkcija – tai variklio efektyvumo gerinimas. Variklio alyva optimizuoja variklio darbą, sandarindama mikro tarpelius tarp stūmoklio ir cilindro. Ir, galiausiai, penktoji funkcija – tai pastovios variklio temperatūros palaikymas.
Kokie yra variklių alyvos tipai?
Variklių alyva yra skirstoma į tris pagrindinius tipus. Pirmasis tipas yra visiškai sintetinė variklinė alyva. Šio tipo alyva pasižymi didesniu klampumu. Ji taip pat yra yra vertinama dėl jos atsparumo korozijai bei oksidacijai. Sintetinė alyva, lyginant su kitais variklio alyvų tipais, yra brangiausia. Antrasis tipas – tai pusiau sintetinė (sintetinio mišinio) alyva. Kaip jau greičiausiai supratote iš šios alyvos tipo pavadinimo, pusiau sintetinė alyva yra hibridinė alyva, turinti tiek sintetinės variklių alyvos, tiek įprastinės bazinės alyvos savybių. Ši alyva yra ženkliai pigesnė nei sintetinė alyva, tačiau taip pat pasižymi atsparumu oksidacijai bei tolerancija žemai temperatūrai. Trečiasis tipas – tai mineralinė variklių alyva. Šio tipo alyva įprastai yra naudojama senų modelių automobiliams bei pasižymi tuo, kad turi daug įvairių klampumo klasių.
Kokia yra svarbiausia alyvos savybė?
Svarbiausia alyvos savybe yra laikomas alyvos klampumas. Alyvos klampumas – tai rodiklis, apibrėžiantis variklių alyvos takumą. Pagal klampumą variklių alyvos yra skirstomos į tris stambias grupes, t. y., į vasarines, žiemines ir demisezonines. Ekspertai, kalbėdami apie alyvos klampumą, paprastai įvardija dar dvi jos charakteristikas, t. y., kinematinę klampą, apibūdinančią vidinį alyvos atsparumą tekėjimui ir šlyčiai veikiant gravitacinėms jėgoms, bei dinaminę klampą, apibūdinančią energijos kiekio, reikalingo objektui perkelti per alyvą, matavimą.
Ar galima automobilių alyvą naudoti motociklams?
Tikrai teks išgirsti nuomonių, kad alyvos niekuo nesiskiria, todėl gali būti naudojamos tiek automobiliuose, tiek motocikluose. Vis dėlto tai nėra šimtaprocentinė tiesa. Ekspertų teigimu, motociklams vertą naudoti tik motociklams skirtas alyvas (tepalus). Motociklo tepalai nuo automobiliams skirtų tepalų skiriasi priedais, kurie yra reikalingi tam, kad transporto priemonės sankaba veiktų tinkamai. Motociklų alyvos turėtų būti pasirenkamos pagal motociklo variklio tipą, nes tik tokiu būdu bus užtikrinamas sklandus ir nepertraukiamas šios transporto priemonės variklio darbas, variklis veiks sklandžiai ir be jokių nereikalingų pertrūkių. Motociklams patartina rinktis sintetinę alyvą. Ši alyva puikiai tiks ir tiems, kurie mėgsta agresyvesnį važiavimo stilių, ir tiems, kurių transporto priemonių varikliai jau šiek tiek „pavargę“.
VISI RENGINIAI VIENOJE VIETOJE
PANEVĖŽYJE.info - visa informacija apie Panevėžyje vykstančius renginius, renginių erdves, teatrų repertuarus, koncertus, sporto renginius ir kt.
Praneškite apie savo organizuojamus renginius ir akcijas el. paštu: info@panevezyje.info.
PANEVĖŽYJE.info – laisvalaikio ir pramogų gidas.